Jaké kybernetické hrozby můžeme očekávat v roce 2021

Článek Mirka Čermáka převzat s laskavým dovolením webu Clever&Smart 

Se začátkem nového roku opět nadešel čas tradičně se zamyslet nad tím, jakým kybernetickým hrozbám budeme čelit v nadcházejícím roce 2021.

Už teď je jisté, že budeme čelit mnoha různým hrozbám. A vzhledem k tomu, že drtivá většina útoků je zatím stále vedena spíše plošně, tak by základní bezpečnostní opatření měl přijmout v zásadě každý.

12. leden 2021 Petr Moláček

Číst dál...

Zapojte se do výzkumu rizik digitalizace SME firem v roce 2020

Není dne, kdybychom nemohli slyšet nebo číst o tom, jak se svět kolem nás ditalizuje, stoupá robotizace, vznikl úspěšný startup, nebo se zrodila nová umělá inteligence.

My se ale vedle digitálních aktivit chceme podívat i na digitální rizika tohoto rozvoje. V našem výzkumu se zaměřujeme na malé a střední firmy, na které má digitalizace značný dopad.
Proto bychom chtěli znát, jak vy nová digitální rizika pro vaše podnikání vnímáte. A také jak jste na rostoucí tempo digitalizace již teď připraveni.

29. listopad 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Kybernetické bezpečnosti v českém zdravotnictví pomůže pojištění kybernetických rizik

Česká zdravotnická zařízení a organizace zažívají rostoucí vlny kybernetických útoků. Jejich manageři se vedle usilovného organizování záchranných prací a technické pomoci často dotazují pojistitelů a makléřů na možnosti pojištění kybernetických rizik. Pochopitelně tím chtějí kompenzovat jak vzniklé škody, tak i část vynakládaných nákladů. Je proto třeba, aby pochopili podmínky pro výběr pojištění a hodnocení pojistných podmínek a aby si zajistili odpovídající krytí nových technologických rizik.

24. srpen 2020 Petr Moláček

Číst dál...

Dodavatelské řetězce jsou nejrizikovějším článkem kybernetické bezpečnosti firem

Ať hodnotíme naše fungování ve firmách a organizacích z jakékoliv strany, vidíme, že jsme součástí mnoha různých dodavatelských řetězců. Na jedné straně je naše společné globální digitální propojení nezbytnou podmínkou pro růst moderních ekonomik, na straně druhé to přirozeně způsobuje nárůst bezpečnostních kybernetických rizik. Kybernetičtí zločinci slabin v propojení článků dodavatelského řetězce dokážou velmi dobře využít k získání přístupů k datům a sítím, které jinak mohou být dobře chráněny.

28. listopad 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Řízení kybernetických hrozeb aneb Cyber threat management -

Cílem řízení kybernetických hrozeb je včasná reakce na situaci v kyberprostoru a to na základě jejího soustavného vyhodnocování. V rámci řízení kybernetických hrozeb se zajímáme o to, jak se mění krajina hrozeb v čase, tedy které hrozby jsou aktuální, na koho cílí, kdo za nimi stojí a jaký mají tyto hrozby potenciál způsobit škodu.

20. únor 2020 Petr Moláček

Číst dál...

Kybervyděrači cílí na státní správu. Jak může pojištění kyber rizik při vydírání ransomwarem pomoci?

Rozmáhá se nám tady takový nešvar, mohla by příhodně zaznít hláška z jednoho známého českého filmu. Tentokrát by se hodila na nárůst útoků vyděračských ransomwarů, které požadují výkupné za přístup k zašifrovaným datům firem či organizací.  Tyto útoky na IT systémy jsou totiž stále intenzivnější. Oproti loňskému 1. pololetí stoupl podle zahraničních statistik jejich počet o více než 100 %. Co je ale také vedle jejich nárůstu alarmující, je jejich zacílení.

25. říjen 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Předpovědi pro vývoj pojištění kybernetických rizik v 2020

Začátek roku máme stále ještě v živé paměti, a proto si dovolíme trochu zavěštit do budoucích měsíců tentokrát v oblasti pojištění kybernetických rizik. V posledních letech jsme pečlivě sledovali domácí i zahraniční pojišťovny a zajišťovny, jak opatrně kolem pojištění kybernetických rizik našlapují. Nicméně tento relativně nový segment rizik a jejich pojištění i přes tradiční silnou konzervativnost pojistného trhu láká stále více hráčů.

19. únor 2020 Petr Moláček

Číst dál...

Jsou malé a střední firmy připraveny na rizika své digitalizace?

Tento článek vznikl pro zpravodaj Asociace malých a středních podniků v rámci jejího Roku digitálního podnikání. Asociace se letos intenzivně zaměřuje na podporu digitalizace malého a středního podnikání. Zároveň plánuje témata bezpečného digitalizovaného podnikání v příštím roce dále rozvíjet. Zde si můžete přečíst celé zářijové vydání: -  ZPRAVODAJ AMSP - RDP 2019 Září

1. říjen 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Hloubkový průzkum skutečného stavu kybernetické bezpečnosti v ČR - CleverandSmart

I kolegové v CleverandSmart přišli s vlastní iniciativou, zaměřenou na půzkum kybernetické bezpečnosti v ČR. Chceme je v tomto podpořit a proto jejich iniciativu posíláme dál. 
Zapojte se i vy do průzkumu skutečného stavu kybernetické bezpečnosti v ČR

3. prosinec 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Vzdáleně se připojuje každý druhý pracovník. Pro SME podnik je to cesta k potenciální kybernetické katastrofě

Pracovníci, kteří pracují mimo firmu přes vzdálené připojení k firemnímu prostředí, mohou být pro vlastní podnik významnou hrozbou. Bohužel vlastníci těchto firem dostatečně tyto hrozby nezmírňují ani nechrání zaměstnanecká prostředí a pracovní platformy. Ke zmírnění těchto rizik přitom může pomoci systematické uplatnění několika základních opatření včetně pojištění kybernetických rizik.

14. srpen 2019 Petr Moláček

Číst dál...