Kybervyděrači cílí na státní správu. Jak může pojištění kyber rizik při vydírání ransomwarem pomoci?

Rozmáhá se nám tady takový nešvar, mohla by příhodně zaznít hláška z jednoho známého českého filmu. Tentokrát by se hodila na nárůst útoků vyděračských ransomwarů, které požadují výkupné za přístup k zašifrovaným datům firem či organizací.  Tyto útoky na IT systémy jsou totiž stále intenzivnější. Oproti loňskému 1. pololetí stoupl podle zahraničních statistik jejich počet o více než 100 %. Co je ale také vedle jejich nárůstu alarmující, je jejich zacílení.

25. říjen 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Průmysl 4.0 přináší rozvoj ale také rizika

Čtvrtá průmyslová revoluce přináší vedle nových schopností i nová provozní rizika všem průmyslovým výrobcům, vybaveným digitální technikou a propojeným digitálními sítěmi. Celý kybernetický ekosystém Průmyslu 4.0 potřebuje strategii, aby by byl budován jako bezpečný, odolný a ostražitý k novým kybernetickým rizikům. Je tomu ve skutečnosti tak?

17. duben 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Jsou malé a střední firmy připraveny na rizika své digitalizace?

Tento článek vznikl pro zpravodaj Asociace malých a středních podniků v rámci jejího Roku digitálního podnikání. Asociace se letos intenzivně zaměřuje na podporu digitalizace malého a středního podnikání. Zároveň plánuje témata bezpečného digitalizovaného podnikání v příštím roce dále rozvíjet. Zde si můžete přečíst celé zářijové vydání: -  ZPRAVODAJ AMSP - RDP 2019 Září

1. říjen 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Jak na scoring kybernetických rizik v pojišťovnictví

Podobně jako jiné ratingy, je úlohou cyber risk scoringu kybernetické riziko kvantifikovat, porovnat a ocenit. Jinými slovy, měl by pomoci transferu částí kybernetických rizik do pojištění. Pokud chce pojišťovna odpovědně kybernetická rizika pojišťovat, je systematický scoring těchto rizik pro svět pojištění a risk managementu alfou a omegou. 

5. březen 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Vzdáleně se připojuje každý druhý pracovník. Pro SME podnik je to cesta k potenciální kybernetické katastrofě

Pracovníci, kteří pracují mimo firmu přes vzdálené připojení k firemnímu prostředí, mohou být pro vlastní podnik významnou hrozbou. Bohužel vlastníci těchto firem dostatečně tyto hrozby nezmírňují ani nechrání zaměstnanecká prostředí a pracovní platformy. Ke zmírnění těchto rizik přitom může pomoci systematické uplatnění několika základních opatření včetně pojištění kybernetických rizik.

14. srpen 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Jak pojišťovny pocítí dopady globálního útoku nakažlivým malwarem

Bashe je čínský mytologický had, který se živí slony. Přeneseně se pojem Bashe vžil jako metafora pro nezkrotnou nenasytnost. Stejné jméno nese i hypotetický scénář globálního ransomware útoku, zveřejněný v nové studii singapurské iniciativy Cyber Risk Management (CyRim)

7. únor 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Pojistné postřehy z 1. pololetí 2019

I když pojištění kybernetických rizik zažívá dnes velký růst zejména mimo USA (přes 100% roční růst), americký trh je stále lídrem co do velikosti (přes $ 2 miliardy upsaného pojistného za rok 2018) i co do vyspělosti. Shrnutí trendů v kybernetickém pojištění na americkém trhu tedy může být ukazatelem toho, kam mohou i další trhy směřovat.

25. červenec 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Jaké kybernetické hrozby můžeme očekávat v roce 2019

Opět se nám blíží konec roku a nastává čas se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jaký ten rok 2018 vlastně byl a především jaké hrozby můžeme očekávat v roce 2019. Mirek Čermák, expert na hodnocení rizik, kybernetickou bezpečnost a provozovatel  serveru cleverandsmart.cz, rok 2018 shrnuje a zamýšlí se, čím nám v rizicích a bezpečnosti přispěje rok 2019. Tento článek a řadu dalších zajímavých příspěvků najdete zde:
https://www.cleverandsmart.cz/jake-kyberneticke-hrozby-muzeme-ocekavat-v-roce-2019/

7. leden 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Zveme vás na konferenci Cyber Insurance Conference 2019

Srdečně vás zveme na 3. ročník konference k pojištění kybernetických rizik. Zúčastněte se unikátní akce v ČR a střední Evropě, pokud hledáte odpovědi na otázky, jako například:

  • Jak je dnes pojištění kybernetických rizik efektivně využitelné?
  • Jak lze dnes pomoci trhu s pojištěním kybernetických rizik?
  • Jak vysvětlit klientovi možnosti pojištění kybernetických rizik?
  • Jak vlastně zjistit rizikovost klienta a určit výši možných škod?
  • Co se u klienta po pojistné události zjišťuje a jaké služby by měla pojišťovna poskytnout?

30. duben 2019 Petr Moláček

Číst dál...

Myslíte, že se vám to nestane? Aneb co se právě děje blízko vás

Tak jak kybernetická rizika a jejich dopady na denní chod firem rostou, jsou také stále více i v hledáčcích médií. Často se ale zdá, že tento hlas nedoléhá na správná místa. Odpovědní lidé se také tváří poměrně neochotně nad pokusem diskutovat, jak tato rizika mohou ovlivnit chod i v jejich firmách a organizacích. A ještě podezíravěji se dívají, pokud se začne diskutovat i na téma pojištění těchto rizik. Kybernetické incidenty se ale dějí poměrně často a firmám či organizacím způsobují citelné finanční škody.

31. prosinec 2018 Petr Moláček

Číst dál...